Voice over, split nebo PIP. Dnes už běžný slovník dětí z #be:reel kroužku Rabí

  • Tereza Freidingerová

V lednu 2024 jsme v Rabí spustili široko daleko naprosto unikátní kroužek digitální gramotnosti a multimediální tvorby. Dostal jméno #be:reel Rabí a ušili jsme ho na míru generaci alfa. Kroužek začal uprostřed školního roku, kdy už má většina lidí program do poslední skulinky nabitý. I tak si osm dětí z našich obcí a blízkého okolí a dvě paní učitelky z rábské školky našly čas, aby se každé pondělí v podvečer scházely a učily používat své telefony kreativně, aktivně a účelně.

Buď ríl!

Kroužek by se mohl jmenovat multimediální dílna nebo video kroužek, ale my nejsme DDM. My jsme Rabí a děláme věci nadčasově.

A proč právě #be:reel? Protože máme rádi nejednoznačnost a kreativitu. Název kroužku je slovní hříčka jazyka generací Z a alfa. „Be“ z anglického „buď“. Výraz „reel“ je označení pro videosekvence na sociálních sítí platformy META (Facebook, Instagram). Zároveň výslovností „ríl“ může název odkazovat k sociální síti „Be Real“, která je populární právě u náctiletých. Proto #be:reel.

A proč ty speciální znaky? Protože bez symbolů jako je křížek (#) neboli hashtag se v dnešním době skoro nedomluvíte.

Vítejte ve světě nastupující generace!


Rozdílný jazyk, přesto porozumění

Na konci května mi volá Zdena Hrabová z městského úřadu: „Chtěla jsem se zeptat, nepůjčila jste si vy nebo děti z knihovny časopis Vítaný host? Byl a není.“

Kroužek probíhá v přízemí spolkového domu v Rabí hned vedle knihovny. Ta se ukázala jako nepostradatelné místo pro svou akustiku. Hlavní náplní kroužku je filmování a střih videí a knihovna má prvotřídní odhlučení důležité pro natáčení „voiceoverů“ – komentářů přes obraz. Proto tam často děti chodí.

„Nepůjčily. Bohužel jestli si děti něčeho v knihovně opravdu nevšímají, jsou to knihy,“ s lítostí konstatuji.

Souvislý text nepatří u nejmladší generace zrovna k nejoblíbenějším formám komunikace. I pravděpodobnost, že si bereeláci přečtou tento článek, je limitní k nule. Holt je hutný a dlouhý.

A tak abychom oslovili i „netextové“ obyvatele našeho trojobecního zřízení, začali jsme s dětmi natáčet reely, vlogy a reportáže. Děti se naučily vytvářet příběhy a sestavovat scénáře. Každé pondělí na devadesát minut opouštět svou komfortní zónu, natáčet se navzájem, zvykat si na svůj hlas ze záznamu, dívat se na své tváře, chůzi, mimiku, pohyby. Přijímat se takovými, jakými jsme se natočily.

Generace Z a alfa mají oproti starším generacím jednu nespornou výhodu. Není jim nepříjemné, nebo dokonce nepřirozené na sebe nechat namířit objektiv. Zatímco u dospělých se neustále setkávám s reakcí „mě nefoť“ nebo „praskne ti čočka“, děti se chovají před kamerou přirozeně.

Video je něco, co je jim vlastní. Ve střihacích editorech se pohybují lehce a intuitivně. „To bych nikdy takhle nesestřihal,“ okomentoval jeden z tatínků závěrečné promítání bereelových reportáží před rodiči. To naštěstí nevadí. Důležité je, že to umí sestřihat děti a že konečný výsledek baví nejen je, ale i generaci jejich rodičů a prarodičů. A že výsledek je srozumitelný pro všechny.



V září zase začínáme. S největší pravděpodoností opět v pondělí od 17:00 do 18:30 ve spolkovém domě. Kroužek je zdarma a je určen dětem z našich obcí nebo s vazbou na naše obce. Chcete, aby se i vaše dítko stalo bereelákem*čkou? Napište nám na rabskenoviny@seznam.cz


Tereza Freidingerová (RN)
Text byl zaslán do redakce 9. července 2024.

Logo kroužku #be:reel Rabí.Logo kroužku #be:reel Rabí.

Paní učitelky z MŠ Rabí natáčí svou první vlog. Foto: Tereza FreidingerováPaní učitelky z MŠ Rabí natáčí svou první vlog. Foto: Tereza Freidingerová

Děti vytváří svou první animaci. Foto: Tereza FreidingerováDěti vytváří svou první animaci. Foto: Tereza Freidingerová