Vítáme tě, léto, v Rabí…

Tak jsem si myslela, že máme největší akce jara spolehlivě za námi (MDŽ a dětský karneval) a ejhle, nic nekončí… V dubnu přišel starosta Mirek za námi do ROSy s nápadem přivítat léto. Loni na srazu rodáků mu tu myšlenku vnuknul Tomáš Ostádal, a proč to tedy neuskutečnit jako memoriál Toma, který už tu s námi není. Jak řekl, tak se stalo.

S děvčaty z úřadu jsme ladily program, termín a čas, občerstvení a organizaci akce. No vážení, není to jednoduché. Hlavně je jedna složka nejistá a tou je počasí. Nakonec se domluvil hrad na pátek 21.6., postavil se stan na hřišti na sobotu 22.6., občerstvení se ujali chlapi s Karolínou z Bojanovic, od Löffelmannů přivezli návěs pro kapelu a všechno klapalo jak má.

Břežanští ochotníci přivezli do hradu v pátek večer komedii Charleyova teta. Temné bouřkové mraky kroužily kolem hradu, ale ten je svým sálavým horkem z kamení spolehlivě rozehnal. Přesto raději ochotníci hráli bez přestávky, co kdyby… Řeknu vám, to byla parádní jízda! Ti hráli s takovou chutí, že se víc než 110 diváků náramně bavilo. Někteří smíchy i slzeli. Tomáš Nárovec se na chvíli stal součástí představení, já jsem se nasmála na celý rok dopředu a smála jsem se i po cestě domů. Tomu říkám bezvadný začátek vítání léta v Rabí.

V sobotu na hřišti dobrovolníci natáhli plachtu na stan a připravili sezení pro návštěvníky. S obavami jsme vzhlíželi k nebi a doufali, že nepřijde žádná bouře a déšť. Tam nahoře nás má někdo rád, když se to dělá srdíčkem a s láskou, tak i počasí je na jedničku. První návštěvníci se začali trousit kolem 16 hodiny, zapsali se do pamětní knihy a dostali lístky na porci grilovaného prasátka, pivo, víno, limo a palačinku pro děti. Nechyběla káva zdarma se zákusky, které napekly naše členky ROSy. Okolo 16:30 zahájil starosta akci a mohl následovat program.

Kouzelník Michal kouzlil pro děti i dospělé a měl velký úspěch. Potom už netrpělivě poposedávali psi se svými páníčky z Kynologického klubu Sušice. Ti předvedli komentované ukázky toho, co pilně cvičí, a bylo to opravdu velmi zajímavé. Přijeli také sušičtí profesionální hasiči se dvěma auty a otevřeli všechna dvířka, co na autě mají, a děti si mohly prolézat kabinou dle libosti. Také toho využily. Navíc měly ke skákání i obrovskou nafukovací trampolínu, která byla neustále obležená dětmi. Sešlo se víc než 160 dospělých a dětí bylo nepočítaně.

V 19 hodin začala hrát kapela Memento a její hudební repertoár náramně ladil s teplým večerem a travnatým parketem. Tančilo se, povídalo, popíjelo a vzpomínalo ještě dlouho po půlnoci. Nakonec přišli všichni, kteří chtěli přijít, báječně se bavili a máme jen samé pozitivní ohlasy. Škarohlídi zůstali asi tentokrát doma, a to je dobře. Už teď přemýšlíme nad novým programem v příštím roce. A děkujeme všem, kteří se o to zasloužili a také těm, kteří svými dobrovolnými dary přispěli do sklenice na občerstvení. Tak za rok se zase sejdeme na Vítej léto v Rabí. Ale ještě předtím se s létem i rozloučíme, a to v sobotu 14. 9. v Perníkovém mlýně.

Marie Jamrichová (ROSa)
Text byl zaslán do redakce 28.6.2024.

Na Vítání léta a memorial Tomáše Ostádala dorazili i jeho bývalí kolegové z HZS Plzeňského kraje. Foto: Marie JamrichováNa Vítání léta a memorial Tomáše Ostádala dorazili i jeho bývalí kolegové z HZS Plzeňského kraje. Foto: Marie Jamrichová

Na Vítání léta a memorial Tomáše Ostádala dorazili i jeho bývalí kolegové z HZS Plzeňského kraje. Foto: tfNa Vítání léta a memorial Tomáše Ostádala dorazili i jeho bývalí kolegové z HZS Plzeňského kraje. Foto: tf

Pro děti byla připravena velká nafukovací trampolína. Foto: Marie JamrichováPro děti byla připravena velká nafukovací trampolína. Foto: Marie Jamrichová

Grill master Vilém Ruta (vpravo) z Bojanovic se postaral o pořádné vepřové hody. Foto: tfGrill master Vilém Ruta (vpravo) z Bojanovic se postaral o pořádné vepřové hody. Foto: tf