Reportáž: Na vyhlášení výsledků Vesnice roku 2023 až na druhý konec kraje
V sobotu 12. srpna vyrazila devítičlenná delegace z Rabí na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku Plzeňského kraje, které se konalo u letošního vítěze – v Chodové Plané. Cen bylo tolik, kolik soutěžících – tedy dvacet. Město Rabí bylo oceněno za mediální obraz obce.
Ceremonie začínala v jednu, ale protože se konala přesně na opačném konci kraje – což je na české poměry neskutečných 130 km – vyráželo se už v deset dopoledne.
Čtyři hodiny v autě utekly překvapivě rychle. Mimo jiné i díky pohodlí hasičské dodávky, kterou kluci z rábské výjezdovky udržují tak vycíděnou, že jsme přemýšleli, jestli si před nástupem nezout boty.
Čas a kilometry ale krátila především bujará diskuse osádky vozu. Po cestě tam se debata ubírala k šancím Rabí na dílčí ceny a nachystané dva balíčky papírových vuvuzel dávaly tušit, že očekávání jsou skromně nemalá. Po cestě na zpět se zase probíraly výsledky letošního roku, vyhlídky na ten příští a kvalita občerstvení, zejména množství tuku v podávaných langoších.
Na místě
„Všechny tady zdraví, velká parta z Rabí,“ nadepsala matrikářka Radka Půroková po příjezdu stránku v pamětní knize a pod její podpis se připojilo osm dalších. Vyfasovali jsme pamětní placky, propíchli si hodobožové šaty a vydali se vstříc parku chodovoplánského zámku.
Pořadatelská obec pojala událost velkolepě. Areál byl vyzdoben v duchu hesla „balónků není nikdy dost“, přístupovou cestu lemovaly bannery o rozvoji Chodové Plané, na rožni se točila dvě selátka a na čepu byl místní Chodovar.
„To muselo dát strašnou práci,“ zaznívalo na střídačku tu od jednoho, tu od druhého účastníka rábské výpravy. Při pohledu na nekonečné řady vyzdobených stolů, množství pobíhajících dobrovolníků a na stánky s občerstvením – které bylo vše zdarma – jsme se nemohli zbavit dojmu, že vyhrát tuto soutěž je tak trochu Pyrrhovo vítězství. Každopádně před Chodovou Planou jsme smekli klobouky, titulu Vesnice roku Plzeňského kraje 2023 dostála úctyhodně.
Na každou soutěžící obec čekal vyzdobený stůl s vlastním erbem, chodské koláče a opět balónky. Jedny jsme si mimochodem na závěr odvezli domů jako malý suvenýr pro děti z cest. Byly přivázané k něčemu, co bylo nadepsané „těžítko na balónky, 30 Kč, vyrobeno ve Vietnamu“. Kdybyste nevěděli, co to je (a to je v pořádku – my to také viděli poprvé v životě), tak je to betonový odlitek v kusu plastu, který je celý zabalený v červeném lesklém staniolu a ke kterému jsou přivázané létající gumové dekorace.
Balónky, koláče, Chodovar i langoše byly parádní, ale my přijeli kvůli něčemu jinému. Po hodině čekání konečně začalo vyhlašování výsledků.
Nachystejte vuvuzely…
Odbila druhá hodina a odkudsi se vyrojil nesourodý houf fotografů a fotografek s mobily i pořádnými „děly“. Pozornost přitáhl dlouhý zelený koberec, famfárníci s trumpetami a květinové podium. Konečně to začalo.
Slova se ujal předseda hodnotící komise a pačejovský starosta Jan Vavřička, jehož obec získala titul Vesnice roku v roce 2019. Všechny přivítal a ty významné pozval k mikrofonu. A že jich bylo požehnaně - hejtman kraje, předsedkyně spolku pro obnovu venkova, náměstek ministra pro místní rozvoj... Po náměstkovi už jsem bohužel ztratila koncentraci. Na podiu se střídal jeden mluvčí za druhým, slunce nesnesitelně pařilo a my všichni byli opravdu nedočkaví. Proslovy splývaly jeden v druhý a zdály se nekonečné, i když všehovšudy zabraly jenom půl hodiny.
Soutěž má sedm standardních ocenění – různobarevné stuhy za dílčí oblasti rozvoje a péče. A dvě speciální ceny – naděje pro živý venkov a pro obnovu venkova.
Z názvů posledních dvou jsem byla lehce v rozpacích. Slova jako „naděje“ a „obnova“ ve mne vyvolávaly spíše úzkost, jako by venkov a venkované (tedy i já) byli ohroženými druhy. Ale Rabí, Bojanovice a Čepice rozhodně nestojí na pokraji totálního vyhynutí. A věřím, že se to netýká ani těch „zbývajících“ 6 083 obcí s populací do 7 500 lidí, které jsou považované za venkov, a které jsou domovem 45,13 % obyvatel Česka.
Naštěstí se z cen vyklubalo uznání za místní spolkový život a pochvala za opravu sakrálních a historických památek nebo za výstavbu budov pro 21. století. A naneštěstí nebo bohužel žádná z těchto cen nečekala na nás.
Vedle standardizovaných ocenění se udělují i diplomy za jedinečné počiny, které odráží duch a charakter té či oné obce. Například za obnovu návesních rybníků (obec Úherce) nebo za vzorné vedení kroniky (obec Němčovice).
Slavnosní ceremonie začíná vyhlašováním diplomů a končí stuhami. A každý ví, že jméno své obce uslyší jenom jednou jedinkrát. Tak s napětím čekáte a máte strach, aby právě to vaše nezaznělo moc brzy. To naše se ozvalo jako třetí z dvaceti.
„Pro diplom za mediální obraz bych ráda pozvala pana starostu města Rabí Miroslava Krauchera,“ najednou vylétlo z reprobeden. Hlavou mi prolétlo: „Sakra, tak zeleň, nová cesta k cihelně ani rábská náplavka nenadchly?“ Měla bych mít radost. Ocenili Rábské noviny a náš Facebook. Ale byla jsem spíš zklamaná, protože veřejná prostranství, která v okolí Rabí, Bojanovic a Čepic vznikají nebo jsou obnovovaná, by nám mohly závidět i ve Strakonicích (Strakoničáci, neberte to prosím osobně).
Myslím, že zaskočený byl i starosta, kterému při převzetí vyklouzla z rukou pamětní mince na zem.
„Já, mediálně nepolíbený starosta, děkuji za tohle ocenění. Je to ocenění lidí, kteří jsou kolem nás v obci, kteří nám vesničanům ukazují, jak propagovat venkovský život. A já si myslím, že to je důležité. Protože my venkovani, stejně jak v tom městě, kterým je Rábí, tak i vy v tom vašem městysy, máte co ukazovat a máte být na co pyšní. Už jenom tahle akce, kterou tady pořádáte, je toho důkazem. Děkuji.“ Vychrlil ze sebe.
Květina, diplom, fotka a bylo.
Vuvuzely nezazněly. Nefungovaly.
Máme poklad
Po cestě domů jsme mluvili a mluvili a mluvili.
Obzvlášť zábavná byla debata „co by, kdyby“. Kdybychom vyhráli zlatou stuhu, kde bychom udělali závěrečnou party? Na hřišti? To bychom se upekli. Tak na plovárně? Tam bychom se ale nevešli. Tak v čepickém tábořišti? Ale co s vodáky? Nakonec jsme došli k závěru, že pro teď a následující dekádu bude asi zatím lepší absolutní vítězství nevyhrát.
Po dalších padesáti kilometrech jízdy jsme došli k dalšímu závěru, že v Rabí máme poklad a komise nám na něj dala pečeť. Která obec našich rozměrů může říct, že má živé noviny, živý zpravodajský server, SMS rozhlas a živé sociální sítě? Je to práce velké spousty lidí. Těch, kteří o dění píší nebo psali. A těch, kteří dění dělají, aby se o něm psát mohlo.
Proto ta pamětní mince, kterou si můžete na živo prohlédnout ve vitríně na radnici, je cenou pro nás všechny. Obzvlášť pak pro zakladatelku Rábských novin Alenu Kraucherovou, pro všechny přispěvatele a přispěvatelky, zejména pro Marii Jamrichovou, Hanu Sulánovou, Drahomíru Houdkovou, Miroslava Krauchera, Roberta Töpfera, Josefa Tauchena, Evu Mešinovou a mnoho dalších.
Když jsme za sebou měli už přes 250 kilometrů jízdy, došli jsme k poslednímu stěžejnímu závěru, že příští rok by tu soutěž mohla vyhrát vesnice někde poblíž. Ideálně v okrese Klatovy.
Tereza Freidingerová
Jestli chcete být součástí tohoto všeho i vy, stačí napsat na rabskenoviny@seznam.cz nebo na messenger Město Rabí a staňte se součástí našeho týmu. Můžete fotit, psát, točit. Můžete tvořit náš mediální obraz společně s námi.
Rábská delegace na slavnostním vyhlášení výsledků Vesnice roku 2023 v Chodové Plané. Foto: tf
Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2023 v Chodové plané, 12. srpna 2023. Foto: tf
Parta z Rabí v pamětní knize. Foto: tf
Soutěžící obce za Plzeňský kraj. Foto: tf
Zlatá stuha - celkové vítězství
obec Chodová Planá, okres Tachov – 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR
Modrá stuha za společenský život
obec Krašovice, okres Plzeň-sever – 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR
Bílá stuha za činnost mládeže
obec Křenovy, okres Domažlice - 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí
obec Zvíkovec, okres Rokycany – 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 500 000 Kč od MŽP
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu
obec Velký Malahov, okres Domažlice - 30 000 Kč od PK, nárok na dotaci 600 000 Kč od MMR
Cena hejtmana Plzeňského kraje
obec Strašice, okres Rokycany – 70 000 Kč od PK
Cena Rady Plzeňského kraje
obec Kyšice, okres Plzeň-město – 50 000 Kč od PK
Diplom Vesnická knihovna Plzeňského kraje roku 2023
obec Tymákov, okres Plzeň-město – 20 000 Kč od PK
Diplom za vzorné vedení kroniky
obec Němčovice, okres Rokycany - 20 000 Kč od PK
Diplom za rozvíjení lidových tradic
obec Postřekov, okres Domažlice - 20 000 Kč od PK
Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích
obec Nezdřev, okres Plzeň-jih - 20 000 Kč od PK
Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu obce
obec Všekary, okres Plzeň-jih - 20 000 Kč od PK
Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu programu obnovy venkova - 20 000 Kč od PK
Kategorie A – obnova či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu
obec Chlum, okres Plzeň-jih – za obnovu návesní kaple Krista Krále
Kategorie B - obnova či rekonstrukce staveb venkovské zástavby
obec Liblín, okres Rokycany – za přestavbu hospodářského objektu na úřad městyse
Kategorie C – nové venkovské stavby
obec Řenče, okres Plzeň-jih – za výstavbu nové sportovní haly
Diplom za obnovu návesních rybníků
obec Úherce, okres Plzeň-sever
Diplom za mediální obraz obce
obec Rabí, okres Klatovy
Diplom za soustavnou péči o děti a mládež
obec Tlučná, okres Plzeň-sever
Diplom za rozvoj a péči o veřejná prostranství
obec Újezd u Svatého Kříže, okres Plzeň-sever
Diplom za vesnickou pospolitost
obec Staré Sedliště, okres Tachov
zdroj: https://www.plzensky-kraj.cz/v-chodove-plane-slavili-oceneni-vesnice-roku