Rabí je historicky první oceněnou obcí za inovace v Plzeňském kraji. Zaujaly noviny, be:reel kroužek nebo výukové metody v MŠ
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v sobotu 3. srpna 2024 u vítězů letošního krajského kola v obci Mrtník v okresu Plzeň-sever. O šest hlavních cen v podobě různobarevných stuh se ucházelo 19 obcí Plzeňského kraje. Rabí, které se z celého Klatovska přihlásilo jako jediné, získalo zbrusu novou fialovou stuhu za inovativní řešení. S prázdnou ale neodešla žádná obec.
„Konečně to po šesté klaplo a je z toho stuha,“ zaradovala se Maruška Jamrichová z ROSy, když po hodině vyhlašování padlo naše jméno. Právě Maruška stála na začátku rábské cesty soutěží Vesnice roku. Té se naše trojobecní zřízení s covidovou přestávkou účastní od roku 2016.
„Když jsme se hlásili do předchozích ročníků, tak jsme si mysleli, že komisi zaujmeme péčí o zeleň, spolkovým životem nebo květinovou výzdobou,“ vzpomíná Maruška. „Na to se ale soustředí všechny obce a konkurence je velká,“ dodává.
Z minulých pěti účastí jsme si vždy odnesli pouze diplom a pamětní minci. Tři z nich – cena za kroniku, cena hejtmana a cena za boží muka u rybárny – byly doplněny i finančním šekem v nižších desítkách tisíc korun.
Až letos přišel průlom a Rabí získalo svou první stuhu - fialovou za inovativní řešení. „Asi jsme si museli počkat, až vznikne nová kategorie, do které naše počínání konečně perfektně zapadne,“ vtipkuje s úlevou Tereza Freidingerová, která má v Rabí na starost noviny a sociální sítě. „Myslím si, že způsob a rozsah, jakým informujeme obyvatele o dění v obci, nemá široko daleko obdoby. Neznám malou obec, která má zpravodajství s mobilním zobrazením. Obecní noviny většinou vychází tištěné nebo v pdf,“ poukazuje na jednu z mnoha podob místních inovací. „Komisi to nadchlo a jejich ocenění je pro nás nesmírnou vzpruhou pro další práci,“ dodává.
„V letošním ročníku jsme dostali cenu určitě díky způsobu, jakým informujeme občany, bereel kroužku, ale také díky moderním vzdělávacím metodám, které se aplikují ve školce,“ vyjmenovává starosta Miroslav Kraucher inovace obce. „Ve školce mají vždy téma týdne a ze všech možných stran se mu věnují,“ popisuje. Naše školka využívá například metodu persona dolls nebo filosofii pro děti P4C, ale také věnuje výrazný prostor environmentální výuce. V oblasti místní správy jsme v minulých letech aplikovali mnoho inovací, kterými jsme byly vždy o krok dále než ostatní obce. To však není to důležité jako skutečnost, že to bylo často ku prospěchu občana a jeho komfortu.
Co je fialová stuha a jak s ní naložíme?
Hlavních cen je šest. Nejvyšší je zlatá stuha pro celkového vítěze. Dalšími barevnými oceněními jsou modrá za společenský život, bílá za činnost mládeže, zelená za péči o zeleň a životní prostředí, oranžová za spolupráci obce se zemědělským subjektem a v roce 2024 přibyla stuha fialová za inovace. Ta je podle pravidel soutěže udělena obci, která „využívá nové technologické nástroje a inovativní přístupy – zvláště ty založené na digitalizaci – pro dosažení vyšší kvality života a veřejných služeb.“
Fialová stuha ale není jenom uznání za úsilí a odvahu, se kterou se v Rabí pouštíme do neotřelých přístupů. Cena je spojena i s finanční dotací od Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 300 tisíc korun, s šekem od Plzeňského kraje v hodnotě 55 tisíc korun a s nárokem na dotaci z Programu stabilizace a obnovy venkova (PSOV) ve výši až 700 tisíc korun.
„Jsou to krásné peníze, která nám mohou hodně pomoci,“ raduje se starosta. „Je to ještě předčasné, ale dotace od MMR a z PSOV bychom využili buď na dofinancování vytápění ve školce, které vyjde na 1,5 milionu korun, nebo na střechu bazaru. Máme také dělat korunu kašny,“ přemýšlí starosta v prvních minutách po udělení stuhy nad možnostmi jejího využití. „A bereel kroužek? Ten si zaslouží ocenění od kraje ve formě šeku za 55 tisíc korun. Tyto peníze by se měly využít na jeho rozvoj a nákup vybavení,“ uzavírá starosta.
Díky daru od Plzeňského kraje by děti z bereelu už od září mohly využívat například virtuální brýle a 360° kameru, díky které by mohly vytvořit například virtuální procházky po kostelíku, z hradu nebo z útrob rábských budov.
„Kdybychom měli na kroužku takovou techniku, mohli bychom brýle využívat například na MDŽ a seniorům se sníženou mobilitou tak dát možnost se podívat na místa, kam se už nemohou dostat,“ zamýšlí se vedoucí kroužku Tereza Freidingerová nad možnostmi takového vybavení. „Takto bychom mohli propojit nejmladší a nejstarší generace z našich obcí, ale i například zatraktivnit rábské muzeum, kde by si mohli návštěvníci díky brýlím projít Rabí virtuální realitou,“ přemýšlí Tereza nad dalšími kroky v inovacích v našem malém městě.
Vítězové 28. ročníku soutěže Vesnice roku - Plzeňský kraj
Zlatá stuha (celkový vítěz) - Mrtník
Modrá stuha (za společenský život) - Křenovy
Bílá stuha (za činnost mládeže) - Staré Sedliště
Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí) - Babylon
Oranžová stuha (za spolupráci obce a zěmdělského subjektu) - Krašovice
Fialová stuha (za inovativní řešení) - Rabí
Tereza Freidingerová (RN)
Text byl zaslán do redakce 5. srpna 2024
Rábská delegace na slavnostním vyhlášení 28. ročníku soutěže Vesnice roku Plzeňského kraje. Foto: Tereza Freidingerová
Starosta Rabí Miroslav Kraucher a starostka vítězné obce Mrtník Radka Šístková. Foto: Tereza Freidingerová
Hodnocící komise za Plzeňský kraj. Foto: Tereza Freidingerová
Rabí získalo jako historicky první obec v Plzeňské kraji ocenění za inovace. Foto: Štěpán Kraucher
Fialová stuha je první stuhou pro Rabí. Foto: Štěpán Kraucher
Gratulant Jan Vavřička - starosta Pačejova. Foto: Tereza Freidingerová
Marie Jamrichová. Foto: Tereza Freidingerová
Vítěz 28. ročníku - obec Mrtník. Foto: Tereza Freidingerová