KOMENTÁŘ STAROSTY: Slučování obcí je vítáno především občanem

Slučování obcí? Rabí k Buděticím, Žichovice k Rabí, anebo naopak? A je toto téma vůbec na pořadu dne?

Poslední dobou jste mohli zaznamenat diskuze nad tématem, které se nás může v budoucnu týkat. Slučování obcí je probíráno NERVem (Národní ekonomická rada vlády) a několika dalšími subjekty. Prostřednictvím několikaletého vhledu do sektoru samosprávy se tady okem „odborníka“ nebudu    k tématu vyjadřovat. O tom že bych mohl být nařčen zcela právem, že jsem v této věci jednostranně zaujatý, není sporu. Jako každý průměrný občan města Rabí mi zcela oprávněná kritika nedělá dobře. Nadbíhat diskuzím, že stejně ničemu nerozumím, se mi také úplně nechce. Dost bylo sebemrskačství.

Pokud se k tématu budu vyjadřovat jako občan obce, tak nemůže nikdo nic namítnout, i když jistá dávka zaujetí by v tom mohla být také cítit. K věci se tedy vyjádřím čistě hypoteticky, jako odborník   z druhé strany barikády. Neberte má slova vážně, nemám totiž žádnou hmatatelnou zodpovědnost za svůj odborný postoj v NERvu. Zodpovědnost bude mít ten, kdo to celé odstartuje. Nicméně s ohledem na možnou politickou sebevraždu aktérů tohoto plánu je tenhle článek možná pouze obyčejným fejetonem.

Právě jsem se vrátil z jednání naší vládní rady. V kostce vás seznámím interní zprávou s naším doporučením pro vládu týkajícím se slučování obcí v ČR. Jsme zajisté unikát v rámci celé Evropy co do počtu obcí na obyvatele a jejich rozlohou a jsme unikátem ve všem, na co si vzpomeneme. O tom, jestli jsou ostatní státy také v něčem unikátní oproti nám, není dobré veřejnosti nijak ventilovat. Cílem je pouze seškrtat potřebné příjmy obcí poskytované státem, nebo možná seškrtat jejich výdaje. K lepší orientaci v problematice užijeme příklad na obcích.

Nejprve si položíme otázku. Přiřadíme Rabí do Žichovic nebo Budětice do Rabí? Aby se nestrhla občanská válka tento problém si budou muset vyřešit obce samy. Do toho stát zasahovat záměrně nesmí. Některý ze starostů to nepřežije jak politicky, tak fyzicky. Pokud padne více hlav starostů bude to v konečném důsledku zefektivnění celé akce. Větší správní celky se nám utvoří zcela přirozeně. Občané budou v průběhu celého procesu dělat to, co mají vrozené. Budou sedět a nedělat nic. Budou jen brblat, aby je náhodou nikdo neslyšel.

Na konci transformačního procesu budou mít právo říci, „vždyť jsem to říkal!“

Starosty jsme vyřešili a je nutné připomenout následující. Jejich prospěšnost obcím je diskutabilní. Kdo bude z občanů chtít, plivne na jejich prospěšnost (podpora veřejnosti). Pomineme-li, že neustále o něčem za občany rozhodují, povolují a zakazují, tak jejich role je buď nedělat nic, nebo neustále něco měnit. Pořád se schovávají za nějaké akce a dotace.

Není na místě rozvíjet diskuzi nad tím, jak si každý dobře placený starosta musí na sebe vydělat. Není to korupcí, kupčením a kradením, i když by to bylo jednodušší. Dotace, které si aktivně zajistí, sežene a vyjedná, jsou sice bonusem nad rámec běžných příjmů od státu a často převyšují náklady na jeho odměnu, ale je nežádoucí, aby neustále něco pro své území požadovali. Dotační období budou zanedlouho minulostí. Obecní prostředky se budou šetřit tím, že se nebude v území moc nového vytvářet. V otázce snížení počtu starostů územních samosprávných celků je pro zdárný průběh předpokládána podpora občanů.

Transformací obcí se postaráme o nedostatek účetních na obcích. Jedna bude stačit od Budětic do Žichovic. Když bude třeba, tak vypomůže od Frymburku po Nezamyslice. Lidé si beztak myslí, že jen tak kouká do monitoru a čeká, až ji umělá inteligence odpíská konec. Paní účetní a její agenda mzdová, rozpočtová, majetková a kdoví jaká bude dál účtovat, akorát ji přibude pár stovek položek v účetní knize. Pomocná účetní a matrikářka s její agendou svateb, úmrtí, narození, pošty, archivu, platebních služeb a nájemního bydlení rozšíří hravě svůj správní obvod o další území. Počet telefonátů, emailů a potřeby lidí v novém území exponenciálně nenarostou. Je očekávána stagnace zájmu lidí o veřejný sektor.

Miroslav Kraucher (starosta)
Text byl zaslán do redakce 17. července 2024.

Rabí k Žichovicím, nebo Žichovice k Rabí? Bůh ví, jak to všechno bude.Rabí k Žichovicím, nebo Žichovice k Rabí? Bůh ví, jak to všechno bude.