INFO Z OBCE: Vlaková zastávka v Čepicích nebude

V Čepicích nezastavujeme, máme zpoždění! I tak by se dala nazvat snaha občanů Čepic vedoucí ke zřízení vlakové zastávky v této malebné obci. Po jednání s kompetentními úřady je ale jasné, že zastávka v Čepicích nebude.

Petici místních podpořili zastupitelé obce, abychom mohli oficiálně oslovit krajský úřad, ministerstvo dopravy a Správu železnic. O tom jsme psali v minulém vydání novin.

Od té doby se ledy hnuly. Zpětná vazba od oslovených subjektů nám vyjasnila všechny procesy, které se v této věci zohledňují. Vznik nových železničních stanic (zastávek) je totiž proces, kterému předchází rozsáhlá a finančně náročná analýza. Posuzuje se mnoho specifických záležitostí, které v konečném důsledku definují potenciál místa v kontextu všech potřebných investičních nákladů. Když to přeženeme, tak každé potenciální zastavení vlakové soupravy stojí zadavatele dopravní obsluhy nějaké peníze. V tomto případě je tím zadavatelem Plzeňský kraj, který by musel mít opodstatněný důvod požadovat vznik nové zastávky.

Kolik lidí by využívalo vlakovou zastávku v obci s osmdesáti trvale žijícími občany, je předvídatelné. Potenciální zhotovitel a provozovatel zastávek, kterým je Správa železnic, musí vidět také nějakou ekonomiku své investice. Zhotovení nástupiště se pohybuje ve dvojciferných řádech milionů. Výstavba infrastruktury k propojení obce se stanicí je také jednou z podmínek při zřizování nových stanic. Komunikace pro pěší, cyklisty a stání pro vozidla u zastávky je investicí obce a je v řádech milionů korun. Sečteno podtrženo, vznik nových zastávek není jednoduchý. Ty, které jsou na znamení bez potřebné infrastruktury, vznikaly v dobách páry, kdy platila jiná pravidla. V dalších letech v Čepicích vlak určitě nezastaví, ale bohužel jen projede.

Miroslav Kraucher (starosta)
Text byl zaslán do redakce 17. července 2024