Hradní okénko Roberta Töpfera: dny Šumavského trojhradí – hrad a jeho předhradí

O víkendu 15. a 16. června se opět konaly dny Šumavského trojhradí – tradiční akce s netradičním tématem. Výjimečně nehrál hlavní roli jenom hrad, ale i jeho podhradí, tedy my a naše městečko.

A kolikrát za den na tu věž chodíte?

Nejfrekventovanější otázka, kterou průvodci dostávají, nechyběla ani během trojhradních dnů. Hrady jsou tři a každý jiný. A jak to těm návštěvníkům říkáme?

„Kašperk je nejvýše položený královský hrad. Velhartice jsou údajně nejromantičtějším. Ale vy jste na Rabí, které je nejkrásnější, takže gratulace k vašemu výběru.“

Akce Šumavské trojhradí má vždy společné téma, tentokrát se návštěvníci dozvěděli něco o podhradí. O tom, jak se Rabí stalo městem a jak se rozšiřovalo. Ale bohužel i o tom, jaký byl docela razantní odliv měšťanů.

Jako již tradičně se speciálních prohlídek ujala zástupkyně kastelána skvělá Hanka Rudová, která vždy trpělivě odpovídá na všetečné dotazy návštěvníků nehledě na počasí. V sobotu to byla větrná loterie, neděle již přinesla trochu uklidnění.

Smekám klobouk před pracovnicemi hradu, ty musely v sobotu ještě řešit svatby. Jedna dokonce byla na paláci a ve větru bylo uměním správně naaranžovat vše potřebné. Svatebčané měli neuvěřitelné štěstí, vítr ustal přesně ve chvíli, kdy se nevěsta na palác chystala vkročit. Ale prostor se musel hlídat, v té chvíli sem návštěvníci akce nesměli.

A tak proběhlo srocení návštěvníků na věži, odkud byl na svatbu pěkný výhled, a ta se tak stala atrakcí navíc. Druhá svatba byla v konírně, to už byla pohoda.

V neděli byli návštěvníci jako vyměnění. Nepamatuji si, že bych byl tak upovídaný v situaci, kdy jsem nemusel na klasickou prohlídkou. Velmi zvídaví návštěvníci nás neváhali táhnout do paláce k modelům a erbům, aby se dozvěděli, kdo na hradě vládnul. O Žižkovi jsem toho navyprávěl tolik, že už jsem mu říkal “Šiška”. Ale musím uznat, že se jednalo o velmi uvědomělé a spořádané návštěvníky, po oba dva dny jsme nemuseli řešit jediný problém.

Po volném pondělí jsme si moc neodpočinuli. Byl červen a ve velkém hrad navštěvovala školní mládež a je jedno jde-li o malé děti nebo studenty, vždy to je velká zábava. Já jsem měl malý bonus, prováděl jsem 5. ročník ze Železné Rudy. A představte si, jedním ze školáků byl malý Marek Ztracený. Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít takovou příležitost a tady je fotka s ním.

Tak zase někdy na hradě.

Robert Töpfer (RN)
text byl zaslán do redakce 24.6.2024

Hana Rudová - zástupkyně kastelána hradu Rabí. Foto: tfHana Rudová - zástupkyně kastelána hradu Rabí. Foto: tf