Budětický kostel je opět otevřen veřejnosti

  • Tereza Freidingerová

Slavný původně románský kostel ze 13. století v Buděticích si veřejnost může opět prohlédnout. Po složitých jednáních se sušickou diecézí a obecním úřadem v Buděticích se kostel pravidelně otevírá každý den od 10:00 do 17:00.

Návštěvníci mohou spatřit oltář s vyobrazením sv. Petra a Pavla, kterým je kostel zasvěcen. Je vidět i kousek křížové cesty a při nedělní mši (vždy od 9:30) se dají vidět i náhrobky z červeného mramoru Dlouhoveských pánů neboli Chanovických rytířů, kterým toto území patřilo v letech 1563–1708, a to protože byli majiteli hradu Rabí.  

Adam Chanovský se zde dožil 84 let, přesto že se lidé v tomto období dožívali 50-60 let. Právě jemu patří jedna hrobka v budětickém kostele. Ten stojí na místě bývalé tvrze pod kopcem Džbán, kde stál budětický hrad za Dluhomila, což je předek pánů z Velhartic.  

Po něm přišel pan Bohuslav, který své sídlo posunul blíže Otavě a začal budovat hrad Rabí, který pak převzali Rýzmberkové ze Švihova a za 250 let z něj vytvořili významný objekt, který sloužil k obraně tzv. Zlaté neboli solné stezky.  

Ale vraťme se do Budětic. Znakem pánů z Budětic je kančí hlava, kterou návštěvníci kostela mohou spatřit na zakončení okapů. Budete-li někdy na hradě podívejte se na průčelí kostela Nejsvětější trojice, kde je sepsán majetek rabského panství a kde naleznete i Budětice. Nezapomeňte tedy při prohlídce hradu navštívit i budětický kostel, protože tyto objekty jsou historicky velmi úzce spojeny.

Robert Töpfer (RN)
Text byl zaslán do redakce 12. září 2024

Budětický kostel. Foto: Robert TöpferBudětický kostel. Foto: Robert Töpfer

Budětický kostel. Foto: Robert TöpferBudětický kostel. Foto: Robert Töpfer

Budětický kostel. Foto: Robert TöpferBudětický kostel. Foto: Robert Töpfer