Úvod Fotogalerie Akce Facebook Kontakty

 


O MĚSTĚ A REGIONU 

Město Rabí se nachází v podhůří Šumavy v nadmořské výšce 478 m, na trase Strakonice - Sušice. Na pomyslné spojnici mezi jižními a západními Čechy. Od krajského města Plzně je Rabí vzdáleno 80 km, od královského města Sušice jen 10 km.

Historie města je spojena s vývojem hradu Rabí, který byl pravděpodobně založen ve 13. stol. Podhradí se stalo zárodkem městečka, které se postupně rozrůstalo. V období panování Půty Švihovského (15. stol.) hrad i městečko zažívají nebývalý rozmach a právě v této době získává pohradí od krále Vladislava Jagellonského privilegovaný titul město (1499). Rabí tak nabylo městská práva a tento titul používá dodnes.

 Počet částí:      3 (Rabí, Čepice, Bojanovice)

 Katastrální výměra:     1432,3 ha

 Počet obyvatel:     508 (k 1.1.2016)

 Z toho děti do 15 let:     76

 Průměrný věk:     43,7

 Pošta:     Ano

 Škola:     Ano (Mateřská škola)

 Zdravotnické zařízení:     Ne

 Policie:     Ne

 Kanalizace (ČOV):     dešťová kanalizace

 Vodovod:     Ano

 Plynofikace:     Ne

 

Důležité informace pro návštěvníky města a hradu Rabí: 

Na celé ploše náměstí je zpoplatněno stání. Parkoviště provozuje Městský úřad v Rabí. Ten stanovuje výši parkovacích poplatků a způsob jejich výběru. Na náměstí stojí parkovací automat, ovšem poplatky může vybírat také pověřená osoba, která je řádně označena. Platby jsou pouze hotovostní.

Parkovací poplatky

automobil 40 Kč / den

autobus 80 Kč / den

Toalety

Nejsou součástí hradního areálu, nachází se asi 20 m od náměstí směrem k hradu (vlevo) v bílém domě č . p. 50.

Platby 

Poplatek za parkování a vstupné na hrad je možné provádět pouze hotovostní platbou. Ve městě není výběrní bankomat. Nejbližší je ve městě Sušice a Horažďovice.

Otevírací doba hradu Rabí, vstupné, hradní akce

Autobusové a vlakové spojení z/do Rabí. Autobusem je Rabí na trase Praha - Strakonice - Sušice. Vlakem je nutné jet do stanice Žichovice (2 km od Rabí).

V Rabí se nachází 3 restaurace, které jsou celoročně otevřeny a nabízí své služby v pohostinství. Také zde najdete dva obchody s potravinami.

V obci Čepice je v provozu hostinec U Polenů, občerstvení u břehu řeky Otavy zejména pro vodáky. U řeky funguje rozsáhlé vodácké tábořiště s občerstvením, o které se starají místní hasiči. Ceny a další služby je nejlépe domluvit osobně na místě. Chatky zde nejsou.

Hotel Atawa, Rábská hospůdka, Vystřelený Vočko

ubytování: viz hotel Atawa, Penzion Hnízdo, Penzion Tauchen, Penzion Pod hradem

kempy: vodácký kemp Čepice, Dobršín

Malebná místní krajina vyniká svou členitostí terénu, před tím než se kopce změní v šumavské hory v krajinu rozsáhlého národního parku. Kopcovité údolí řeky Otavy, vyhlídky v krajině a pastviny tak nabízí mnoho možností pro nenáročnou pěší a cyklo turistiku pro všechny milovníky přírody. 

turistické okruhy pro pěší do 5 km:

turistické okruhy pro pěší do 10 km:

turistické okruhy pro pěší nad 10 km:

řeka Otava, krytý plavecký bazén Sušice, Horažďovice

půjčovny lodí Sušice: Samba, Otavatour, Otava

Městské muzeum Horažďovice, Muzeum Šumavy Sušice, sklárna Annín, brusírna skla Rajský dvůr

hrad Kašperk, hrad Velhartice, zámek Klenová